Zmarszczki na czole – zabiegi

Zmarszczki na czole – zabiegi

Pierwsze zmarszczki mogą się pojawić już w młodym wieku. Pogłębiają się z wiekiem, w miarę postępującego procesu starzenia skóry. Istnieją zabiegi medycyny estetycznej, które wykorzystuje się w celu zredukowania zmarszczek. W poniższym artykule omawiamy wybrane metody.

Dlaczego na czole pojawiają się zmarszczki? Główne przyczyny

Na czole mogą wystąpić zmarszczki poziome, ale też pionowe, do których zaliczamy tzw. lwią zmarszczkę, zlokalizowaną pomiędzy brwiami. Na ich pojawienie się wpływ mają następujące czynniki:

  • intensywna praca mięśni czoła, czyli ekspresyjna mimika,
  • naturalne procesy starzenia, które sprawiają, że skóra traci jędrność, ponieważ ubywa w niej włókien kolagenowych i elastynowych,
  • fotostarzenie, czyli tzw. starzenie przedwczesne, spowodowane negatywnym wpływem promieniowania UV na skórę.

Zmarszczki na czole w młodym wieku pojawiają się z powodu ekspresyjnej mimiki twarzy. U niektórych osób stają się wyraźne już przed 30 rokiem życia. Wraz z wiekiem pogłębiają się, najczęściej wskutek procesów starzenia.

Zabiegi medycyny estetycznej na zmarszczki

Domowe sposoby mogą wpłynąć na kondycję skóry, jednak nie są w stanie widocznie zredukować zmarszczek mimicznych na czole. W zakres medycyny estetycznej wchodzą zabiegi, które mogą wygładzić skórę. Kuracje te dobierane są indywidualnie do potrzeb, ale możemy wyróżnić trzy najczęściej stosowane.

Toksyna botulinowa

Do redukcji zmarszczek mimicznych wykorzystywana jest toksyna botulinowa, którą można podać w każdy obszar twarzy, także na czole. Zadaniem tej substancji jest blokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego celem rozluźnienia mięśni.

Ciekawe wpisy:  Meszek na twarzy i hormony

Zabieg pod względem technicznym wygląda na bardzo prosty, bo wystarczy wstrzyknąć niewielkie ilości preparatu w odpowiednio wybrane miejsca. Trzeba jednak pamiętać, że powinien przeprowadzać go doświadczony lekarz, bo nieumiejętne podanie toksyny botulinowej może prowadzić m.in. do upośledzenia mimiki twarzy.

Kwas hialuronowy

Gdy na czole znajdują się głębokie zmarszczki i bruzdy, wykorzystuje się wypełniacz, najczęściej kwas hialuronowy, który ma na celu odbudowanie zapadniętych tkanek.

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w organizmie i odpowiada za jej nawilżenie i sprężystość. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, czyli białek tworzących „rusztowanie” skóry i wpływających na jej jędrność. Niestety wraz z wiekiem ubywa kwasu hialuronowego i jest to jedna z głównych przyczyn starzenia się skóry.

Kwas hialuronowy może działać dwutorowo: po pierwsze wypełniać zmarszczki, a po drugie — pobudzać naturalne procesy regeneracyjne.

Mezoterapia igłowa

Kolejnym zabiegiem, wykorzystywanym do spłycania zmarszczek na czole, jest mezoterapia igłowa. Podczas tej kuracji w skórę podawane są specjalne koktajle o różnym przeznaczeniu. Na zmarszczki na czole najczęściej wykorzystuje się koktajle zawierające kwas hialuronowy, przeciwutleniacze, retinol, peptydy, czyli substancje, które mogą wpływać na pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych.

Zabiegi łączone na zmarszczki na czole

Wszystkie powyższe zabiegi mogą być ze sobą łączone. Wówczas są wykonywane po sobie w odstępach co najmniej kilkutygodniowych. Przykładowo: w przypadku głębokich zmarszczek najpierw wstrzykuje się toksynę botulinową. Uzupełnieniem zabiegu może być wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym. Na ostatnim etapie można skorzystać z mezoterapii igłowej, która może dostarczyć skórze składników umożliwiających regenerację. Natomiast na zmarszczki na czole w młodym wieku zazwyczaj stosuje się tylko toksynę botulinową, ewentualnie uzupełnioną mezoterapią.

Ciekawe wpisy:  Rodzaje karnacji skóry

Ostateczny wybór kuracji zawsze jest dokonywany przez lekarza, po wcześniejszej analizie skóry i wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top