Bruksizm: zaciskanie zębów na tle nerwowym

bruksizm2 wp

Bruksizm, czyli nawykowe zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami, może występować nawet u 30% dorosłych. Z obserwacji specjalistów wynika, że skala problemu ma tendencję wzrostową, zaś dolegliwości związane z obszarem stawów skroniowo-żuchwowych, stanowią często jedynie składową większych nieprawidłowości w ciele. Tym, na co szczególnie warto zwrócić uwagę jest związek, jaki ma zaciskanie zębów ze stanem emocjonalnym.

Stres jako odpowiedź ciała

Chociaż o stresie myśli się na ogół w kontekście związanych z nim emocji, to przede wszystkim konkretny ładunek fizycznej energii. Jako taki, jest bardzo sprawczy i aktywuje konkretne procesy fizjologiczne. Na sferę fizyczną oddziałują w tym kontekście zarówno stresory natury fizycznej, takie jak np. choroba czy hałas, jak i stresory natury społecznej, do których zalicza się m.in. strata, poród czy konflikty międzyludzkie. Szczególnie znaczący jest w tym kontekście przedłużający się stres kumulowany w ciele.

Szkodliwy nadmiar stresu

Stres sam w sobie nie stanowi zawsze negatywnego zjawiska. Co więcej, jego konkretne formy i postaci są niezwykle potrzebne i oddziałują pozytywnie. Objawy optymalnego stresu służącego mobilizacji ustępują w stosownym dla danej sytuacji momencie. Zbyt wysoki poziom stresu lub jego znaczna intensyfikacja mogą być jednak wysoce degeneratywne. Poddany nadmiernej odpowiedzi stresowej organizm może mieć trudności z powrotem do stanu równowagi i odprężenia.

Ciekawe wpisy:  Olej rycynowy na rzęsy efekty

Czym jest bruksizm?

Jedną z fizycznych manifestacji stresu w jego nadmiarowej formie jest zaciskanie zębów. W swojej nawykowej postaci zjawisko to określane jest mianem bruksizmu. Bruksizm to powtarzalna czynność mięśni żucia z charakterystycznym zaciskaniem zębów i/lub zgrzytaniem zębami. U niektórych występuje jedynie we śnie, podczas gdy u innych występuje w trakcie dnia. W konsekwencji, doświadczający bruksizmu pacjenci, skarżą się często na szereg dolegliwości tj. m.in. odczuwany ból i napięcie żuchwy, głowy, szyi, karku czy ramion, ścieranie zębów, wady zgryzu, szumy uszne, problemy ze snem czy różnego rodzaju dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych. Co więcej, to problem, który nierzadko powiązany jest również z mniej oczywistymi problemami ciała, do których zaliczają się wady postawy czy zaburzenia funkcjonowania mięśni dna miednicy.

Bruksizm: jaką rolę odgrywa stres?

Choć bruksizm może mieć wiele składowych, jednym z wiodących czynników jego występowania jest wzmożone napięcie emocjonalne i związany z nim stres. Zaciskanie zębów na tle nerwowym wynika ze specyfiki reakcji fizjologicznych zachodzących pod wpływem czynników stresowych. Niespożytkowany stres, magazynuje się w tkankach prowadząc w następstwie do pojawienia się problematycznych symptomów i dolegliwości.

Zaciskanie zębów a zdrowie psychiczne

Zaciskanie zębów na tle nerwowym to symptom, który szczególnie często obserwujemy u pacjentów zmagających się jednocześnie z zaburzeniami depresyjnymi, lękowymi, postraumatycznymi czy nerwicowymi. Wynika to z bezpośredniej i bardzo silnej korelacji stanu emocjonalnego ze stanem fizjologicznym człowieka.

Fizjoterapia stomatologiczna na bruksizm

Fizjoterapia stomatologiczna wypracowała w odpowiedzi na problem zaciskania zębów na tle nerwowym szereg skutecznych rozwiązań. Za sprawą indywidualnie dobranych technik terapeutycznych i wyciszających organizm, można skutecznie pozbyć się bruksizmu adresując jego przyczynę. Znaczna część pracy gabinetowej u pacjentów nawykowo zaciskających zęby koncentruje się na głębokim wyciszeniu układu nerwowego i takiej stymulacji, która pozwoli mu na przejście w upragniony stan relaksacji i odprężenia.

Ciekawe wpisy:  Olej rydzowy na włosy

Zauważasz u siebie objawy bruksizmu? Męczy Cię zgrzytanie zębami na tle nerwowym? Doświadczony fizjoterapeuta stomatologiczny w Warszawie pomoże Ci przywrócić zaburzoną równowagę i zniwelować skutki dotychczasowej dysharmonii. Umów wizytę do gabinetu fizjoterapii Warszawskie Kręgi aby zapomnieć, czym jest zgrzytanie zębami i życie w stałym napięciu.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top